Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Z życia szkoły :. .2016/2017

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2016/2017

  1. Wycieczka uczn. kl. V i VI do Krakowa
  2. Wycieczka przedszkolaków do Promiennego Zamku w Tarnowie
  3. Dzień Matki w przedszkolu
  4. Wycieczka do Tarnowa na spektakl „Dzwonnik z Notre Dame”
  5. Wycieczka do Biblioteki Publicznej w Olszynach
  6. Prezentacja projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”
  7. Sprawozdanie z wycieczki do Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszynach
  8. VI Spotkanie z „Barankiem Wielkanocnym”
  9. Dzień Służby Zdrowia
  10. XXIII Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
  11. DZIEŃ ORIENTACJI ZAWODOWEJ - OLSZYNY 21.03.2017
  12. Dzień Matematyki
  13. Wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego do Izby Regionalnej w Rzepienniku Suchym
  14. Pasowanie na czytelnika - 28.02.2017 r.
  15. Zabawa choinkowa
  16. Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
  17. Kwesta na rzecz WOŚP - 15 I 2017 r.
  18. „Europejskie Boże Narodzenie”
  19. Narodowe Czytanie 2016 - uwieńczenie akcji
  20. Andrzejki
  21. Światowy Dzień Pluszowego Misia
  22. Spotkanie autorskie z panią Janiną Rąpałą w ZSP w Olszynach
  23. Wyśpiewajmy niepodległość!!!
  24. PLAKATY PROMUJĄCE CZYTELNICTWO
  25. Sprawozdanie z Dnia Patrona
  26. Uroczystość w Dąbrach
  27. XVI Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II
  28. Ślubowanie klasy pierwszej
  29. VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
  30. WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
  31. Narodowe Czytanie - Olszyny 2 września 2016

Wycieczka uczn. kl. V i VI do Krakowa

   W dniu 30 maja uczniowie klas V i VI uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Celem wyjazdu było zapoznanie się z historią najpiękniejszego, średniowiecznego miasta o niepowtarzalnej atmosferze i wspaniałych zabytkach, obrazujących historię Polski dziejącą się na przestrzeni wielu wieków. Razem z uczniami Kraków zwiedzało kilku rodziców. Po zwiedzeniu Wawelu, udaliśmy się drogą królewską do Rynku i pod okno papieskie. Zwiedzanie zakończył rejs po Wiśle, w czasie którego wysłuchaliśmy legend związanych z Krakowem. Pogoda dopisała fantastycznie!
   Wycieczka należy do bardzo udanych wyjazdów.

Zobacz: zdjęcia

Katarzyna Bąk, Justyna Załęska z klasy VI

do góry


Wycieczka przedszkolaków do Promiennego Zamku
w Tarnowie

   30 maja przedszkolaki wzięły dział w wyjeździe do Promiennego Zamku w Tarnowie gdzie czekało ich wiele atrakcji. Dzieci były bardzo odważne jadąc autokarem bez rodziców, szczególnie dlatego, że dla wielu z nich była to pierwsza podróż takim środkiem transportu.
   W Promiennym Zamku każdy znalazł coś dla siebie. Na samym początku zabawy wzrok dzieci przykuła wielka dmuchana zjeżdżalnia, na której można było się bawić i szaleć do utraty sił. Basen z piłkami do którego zjeżdżało się długimi zjeżdżalniami okazał się również niesamowitą frajdą dla najmłodszych. Jednak główną atrakcją był 3-poziomowy tor przeszkód z licznymi schodkami, ślepymi przejściami, przeszkodami i armatami. Dzieci bardzo wesoło spędziły tam czas i wróciły do domu zmęczone, ale szczęśliwe i pełne wrażeń.

do góry


Dzień Matki w przedszkolu

   Jak co roku 26.05.2017 przedszkolaki zaprosiły swoje mamy do przedszkola aby uczcić ich święto. Wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć, cierpliwość i serce. Żeby uczcić święto Mamy przygotowały przedstawienia i tańce. Po występach zaśpiewały mamom sto lat i wręczyły mamie upominek „kwiatek serce - niespodziankę”. Następnie odbył się konkurs dla mam. Dzieci wcześniej namalowały portrety swoich mam i zrobiły wystawkę. Mamusie musiały rozpoznać swój portret i niektórym nawet się to udało.
   Dzieci zaprosiły mamy na słodki poczęstunek. W czasie uroczystości panowała miła i ciepła atmosfera, mamy były wzruszone i zadowolone, dziękowały dzieciom za prezenty, życzenia i występy nagradzając je gromkimi brawami.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Wycieczka do Tarnowa na spektakl
„Dzwonnik z Notre Dame”

   We wtorek 23.05.2017 r. uczniowie klasy I i IIIb byli na wycieczce w teatrze. Po przybyciu na miejsce, musieliśmy poczekać chwilę, żeby zobaczyć sztukę. Nie nudziliśmy się, ponieważ oglądaliśmy kolorowe dymy.
Po chwili zobaczyliśmy spektakl pod tytułem „Dzwonnik z Notre Dame”.
Najbardziej podobała mi się postawa Dzwonnika, ponieważ wykazał się odwagą i pomocą wobec innych ludzi.
Na koniec poszliśmy do sklepu i jedliśmy lody.
Bardzo podobała nam się wycieczka, ponieważ była ciekawa i pouczająca.

Kacper Bąk uczeń kl. IIIb

do góry


Wycieczka do Biblioteki Publicznej w Olszynach

   18 maja uczniowie klasy I wraz z wychowawcą udali się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Olszynach. Dzieci z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Większość z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale tylko dla kilku osób była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.
   Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni dla dorosłych i dzieci. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem tej biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki.
Na początku była rozmowa na temat książek, zachęcano uczniów do czytania i wypożyczania zgromadzonych egzemplarzy.
Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę z serii „Poczytaj mi mamo:” - „Kurka podróżniczka”.
Po zwiedzaniu biblioteki był czas również i na zabawę. Zgromadzone w kąciku zabaw zabawki zachęciły dzieci do wspólnej zabawy.
Prawie każdy pierwszak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy ale i wypożyczoną książką.
Pierwsza wspólna wizyta w bibliotece publicznej bardzo się uczniom podobała. Na pewno wrócimy do niej, by wypożyczyć kolejne książki.

Zobacz: zdjęcia

wychowawca klasy - mgr Halina Duran

do góry


Prezentacja projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

   Po ubiegłorocznym sukcesie wolontariusze z ZSP im. Jana Pawła II w Olszynach po raz drugi postanowili wziąć udział w konkursie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. 17 maja 2017 r. w Tarnowie odbyła się prezentacja projektu, w której udział wzięło sześć szkół z powiatu tarnowskiego. Razem z nami pojawili się: Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski - p. Marek Karaś, Dyrektor ZSP w Olszynach - p. Stanisław Kozioł, koordynatorzy projektu - p. Barbara Duran i p. Halina Duran oraz podopieczni stowarzyszenia wraz z rodzicami.
   Temat projektu brzmi „Testament miłości doskonałej” i jest kontynuacją ubiegłorocznego przedsięwzięcia „Bóg się mamo nie pomylił”. Szczególnie skupiliśmy się na zmarłych z naszego stowarzyszenia oraz ich rodzinach - to im poświęciliśmy tę ideę. Wolontariusze z Olszyn wraz z podopiecznymi przedstawili wyniki pracy, jaką wykonali w roku szkolnym 2016/2017. Mogliśmy obejrzeć prezentację wypełnioną zdjęciami z wszelkich akcji, usłyszeć wzruszającą piosenkę „Tylko miłość nam pozwala żyć” w wykonaniu Natalii Wantuch oraz świadectwa wolontariuszek. Jeden z uczniów naszej szkoły - Dominik Hołda ze swojej perspektywy opowiedział o naszym działaniu. Dodatkowo swoją obecnością zaszczycili nas: p. Monika wraz ze swoją córką Oliwią oraz p. Andrzej z małym Jasiem. To właśnie Jaś i jego mama byli inspiracją projektu „Bóg się mamo nie pomylił”, od którego wszystko się zaczęło. Na sali nie zabrakło łez wzruszenia oraz melancholii.
   Każdy z nas - Wolontariuszy jest dumny, iż może być częścią tak wspaniałego przedsięwzięcia jakim jest projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Z perspektywy czasu dostrzegamy, jak wiele nauczyła nas praca w wolontariacie i jakie ma dla nas znaczenie. Jednocześnie każdy z nas na swoim przykładzie dokładnie zrozumiał słowa Jana Pawła II, który mówił: „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.”

Karolina Niziołek

   17.05.2017 r. odbył się wyjazd do Tarnowa, którego celem było podsumowanie całorocznej pracy wolontariuszy. Prezentacja każdej z grup była całkiem inna, ale nasza poruszyła każdego. Łzy pokazały jak ważne jest to, co robimy dla drugiego człowieka. To przeżycie utwierdziło mnie w tym, że to co robię jest ważne. Dzisiejszy dzień pozostanie w moim sercu na zawsze.

Katarzyna Słota

Zobacz: zdjęcia

do góry


Sprawozdanie z wycieczki do OSP w Olszynach

   W dniu 05.05.2017 o godz. 12:00 nasza klasa 3b wraz z 3a wybrały się do budynku miejscowej Straży Pożarnej. Na początku reprezentacja uczniów wręczyła strażakom laurkę z okazji Dnia Strażaka. Następnie zwiedziliśmy remizę, a chętni ubrali się w stroje strażackie. Potem jeden ze strażaków opowiedział nam jak udzielać pierwszej pomocy. Pod koniec spotkania każdy mógł potrzymać węża strażackiego tryskającego wodą, który nie jest wcale taki lekki. Na zakończenie zostaliśmy poczęstowani słodyczami. Wycieczka trwała około godziny, a pogoda nam dopisała. To była interesująca wyprawa, bo warto lepiej poznać tak bardzo potrzebny zawód strażaka.

Zobacz: zdjęcia

Arkadiusz Mikos uczeń kl. IIIb

do góry


VI Spotkanie z „Barankiem Wielkanocnym”

   22 kwietnia w zimowo - deszczowej aurze w jednym miejscu w Olszynach było gorąco. To Zespół Szkół Publicznych, gdzie odbywało się „VI Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym”. Jak co roku spotkanie przyciągnęło rzeszę podopiecznych Stowarzyszenia Wszystkie Dzieci Nasz Są oraz gro ludzi o wielkich sercach, otwartych na drugiego człowieka. Uroczystość uświetnił swą obecnością ks. Biskup Leszek Leszkiewicz, który przewodniczył Mszy Świętej, na koniec której udzieliła zebranym pasterskiego błogosławieństwa.
   Ks. Biskup w homilii wygłoszonej do zebranych powiedział, że na nic się zdadzą nasze świąteczne zabiegi, dekoracje, modlitwy na pokaz, jeżeli nie zaświadczymy swoim życiem, ze wierzymy w to, że Chrystus naprawdę zmartwychwstał. A jakże piękniej można to uczynić niż przez bycie z i dla potrzebujących. Sobotnie spotkanie było świadectwem wiary w zmartwychwstałego Chrystusa. Wiary tych, którzy na co dzień zmagają się z niełatwym życiem oraz tych, którym życie oszczędziło cierpienia, ale są i chcą być dla innych wsparciem i pomocą.
   Pewnie niektórzy zadają sobie pytanie, po co takie spotkania, po co wywlekać ludzkie cierpienie i karmić się nim?
A po to, aby matka biegająca za swoim dzieckiem, nie musiała się wstydzić, ze ktoś zwróci jej uwagę, że jest „niewychowane”.
Po to, aby ojciec trzymający na rękach prawie bezwładne ciałko córki, mógł dzięki pomocy wolontariuszy i opiekunów usiąść i złapać oddech.
Po to, aby matka zgarbiona od popychania wózka mogła usiąść i pozwolić, aby inni ponieśli jej krzyż. Po to, aby ojciec ściskający mocno dorosłego syna mógł na chwilkę rozluźnić uścisk bez obawy, że niekontrolowane ruch jego dziecka zrobią komuś krzywdę.
Po to, aby zdolna dziewczyna, obarczona chorobą, mogła przez chwilę czuć się gwiazdą.
Po to, aby pogrążeni w żałobie Rodzice, którzy pochowali swoje dzieci, wiedzieli, że nie są sami, a życie i śmierć ich dzieci miała sens.
Po to abyśmy przestali dzielić ludzi na NAS i ICH.
Po to abyśmy my i nasze piękne, zdrowe, szczęśliwe dzieci wiedziały, że to co mamy, nie jest nam dane na zawsze i że każdy z nas może kiedyś znaleźć się po tej drugiej stronie.
Dlatego też tak wielu ludzi, mimo codziennych obowiązków przychodzi na takie spotkania. Na szczególne wyróżnienie w tym roku zasługują wolontariusze z kl. III gimnazjum, którzy mimo egzaminów i stresu z nimi związanego nie zostawili Pani Basi samej. Jak zwykle mogła na nich liczyć. Równie nieocenione okazała się zaangażowanie nauczycieli, obsługi i Rady Rodziców ZSP w Olszynach. Przygotowanie i oprawa Mszy Świętej, pod czujnym okiem ks. Proboszcza Dariusza Nawalańca i ks. Katechety Marcina Kiliana we współpracy z Panem Kościelnym Andrzejem Rąpałą i Panem Organistą Arturem Gurbiszem, nadały uroczystego charakteru sprawowanej liturgii. Całość uświetnił występ chóru szkolnego pod kierownictwem Pana Marka Bąka z gościnnym udziałem uczniów z ZS w Ołpinach.
Zaangażowanie szkolnej społeczności zauważyli wszyscy zebrani goście. Wśród zaproszonych i przybyłych na to spotkanie nie zabrakło Dyrektora Tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Pana Artura Puciłowskiego, Wojciecha Skrucha Radnego Województwa Małopolskiego, Wójta Gminy Rzepiennik Strzyżewski Marka Karasia, Wójta Gminy Szerzyny Grzegorza Gotfryda, oraz wielu innych znamienitych gości.
Tegoroczne spotkanie było kontynuacją ubiegłorocznego projektu „Bóg się mamo nie pomylił” i przebiegało pod hasłem „Tylko miłość pozwala mi żyć”. Była to także wspomnienie tych podopiecznych i członków Stowarzyszenia, którzy już odeszli.
Przedstawiciele Wolontariuszy wręczyli Pani Basi Duran, Prezes Stowarzyszenia Wszystkie Dzieci Nasze Są, bukiet wiosennych kwiatów jako wyraz wdzięczności dla Tej, która ma odwagę MIEĆ WYOBRAZNIĘ MIŁOSIERDZIA.
Na koniec spotkania nad Olszynami zaświeciło słońce...

mgr Bożena Brzęczek

Zobacz: zdjęcia

   Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym było dla mnie niezwykłym przeżyciem. Widząc radość i uśmiech na twarzach dzieci, które nie są w pełni sprawne, jakie dało im spotkanie z biskupem oraz różnorakie gry i zabawy czułem się bardzo szczęśliwy. Na spotkaniu było wiele powodów do radości, ale nie zabrakło też momentów wzruszeń, kiedy to do rodziców trafiały zdjęcia swoich dzieci, które już odeszły z tego świata.
   Dzięki temu wydarzeniu zdałem sobie sprawę, że dzieci, choć niepełnosprawne mogą cieszyć się życiem i niejednokrotnie potrafią bardziej kochać i ich uczucia są dużo silniejsze niż niejednego zdrowego nastolatka. Ponadto uświadomiłem sobie, że wcale nie jest prawdą to, jak dzisiejszy świat kreuje osoby niepełnosprawne, mówiąc, że są one tylko zbędnym i niepotrzebnym ciężarem - przeciwnie, są one niesamowitymi osobami i wiele moglibyśmy się od nich uczyć.
   Cieszę się, że mogłem brać udział w tej uroczystości i myślę, że na długo pozostanie mi ona w pamięci.

Dominik Hołda

   Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym było niesamowitym przeżyciem nie tylko dla dzieci niepełnosprawnych, ale także dla wolontariuszy. Mieliśmy zaszczyt spotkać Księdza Biskupa Leszka Leszkiewicza, który odprawiał Mszę Świętą. Podczas wspominania naszych zmarłych podopiecznych pojawiły się łzy wzruszenia. Przygotowanie takiego spotkania wymagało pracy od wszystkich, ale widząc uśmiechy naszych podopiecznych wiemy, że było warto. Małe chwile radości jakie możemy podarować sobie nawzajem są bezcenne.

Katarzyna Słota

   Pomimo, że Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym odbyło się już po raz szósty, to nadal zachwyca i zaskakuje. Jak co roku podopieczni stowarzyszenia, rodzice, wolontariusze i wszyscy zaproszeni goście spotkali się, aby wspólnie świętować zmartwychwstanie Pana. Było to dla mnie niezwykłe przeżycie. Nie zabrakło radości, uśmiechu oraz wzruszenia wśród obecnych. Jestem pełna podziwu nad ogromem pracy włożonej w przygotowanie tej imprezy, zaangażowaniem i wspaniałą postawą wszystkich obecnych. Z każdą kolejną akcją wolontariatu uświadamiam sobie, jak ważna jest pomoc i okazanie serca drugiemu człowiekowi. Idealnie obrazują to słowa św. brata Alberta :„Im więcej kto opuszczony z tym większą miłością służyć mu trzeba, bo samego Pana Jezusa w osobie tego ubogiego ratujemy”.

Karolinka Nizołek

   W sobotę 22 kwietnia 2017r. już po raz drugi miałam przyjemność uczestniczyć w corocznej uroczystości „Baranka Wielkanocnego”. Ten dzień to impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie „Wszystkie Dzieci Nasze Są”, na którą mnóstwo zaproszonych gości przyjeżdża do Olszyn by razem świętować Zmartwychwstanie Jezusa. Jest to doskonały czas na zintegrowanie się dzieci, rodziców, pracowników szkoły i wolontariuszy. Zarówno podopieczni, jak i wolontariusze mieli okazję na zaprezentowanie swoich umiejętności wokalnych, dzięki czemu cała uroczystość przebiegła w muzycznej atmosferze. Myślę, że Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym to idealna pora by porozmawiać, spędzić miło czas i bliżej poznać swoich rówieśników.

Weronika Bąk

Kochani Nasi Wolontariusze

   Miałam napisać coś, jako wolontariusz, ale tak naprawdę czuję się członkiem wielkiej, wspanialej rodziny, w której pomaga się i towarzyszy innym z potrzeby naturalnej a nie z obowiązku człowieczeństwa i wolontariatu.
   Wasza praca i osoba Basi Duran uświadomiły mi drogę odnajdywania szczęścia w życiu. Dotknięta zostałam miłością i wsparciem ludzi cudownych i pobrałam naukę bycia szczęśliwą poprzez dzielenie siebie wśród innych. Cóż nam po talentach, gdy nie można ich darować innym?
Wy, młodzi widzicie w niepełnosprawności przede wszystkim człowieka ale wielu ludzi najpierw widzi wózek, chorobę, kalectwo, co powoduje w nich paraliż pomocy i miłości.
Dawanie miłości, opieki i wsparcia kosztuje bardzo niewiele. Każdy kto z siebie daje dobro zyskuje dużo więcej. Zobaczyłam podczas wspaniałej uroczystości w Olszynach morze ludzi szczęśliwych, wspólnotę ciesząca się życiem, wspólnotę połączoną w Bogu, w której czułam się jak w domu, jak pośród najbardziej kochających ludzi, kiedy miałam kilkanaście lat i poczucie bycia kochaną.
Bycie z Wami, wspieranie Was w sposób artystyczny czy w każdy inny sposób do dla mnie zaszczyt i radość wielka. Dołączyć do Was, do siewców dobra na co dzień, to wielka odpowiedzialność ale i spełnienie. Pragnę aby moje dzieci brały z Was przykład, aby Artyści mojego Związku ZPARP emanowani empatią i potrzebą dzielenia swoimi talentami z innymi, aby wszyscy ludzie widzieli z dawaniu dobra czynność prostą i oczywistą jak oddychanie a nie bohaterstwo. Na razie wciąż jesteście bohaterami, idziemy przez życie razem i razem jesteśmy mocą.
Basiu Duran, Kochani Wolontariusze uroczyste, wspaniałe, pełne znamienitych gości i dzieci, Spotkanie z Barankiem w Olszynach już za nami i na długo pozostanie w sercach to wielkie dzieło miłości. Ale przed nami kolejne wyzwania. Będę zaszczycona, jeśli będę mogła przemierzać drogę czynienia dobra razem z Wami. Dziękuję, że jesteście w moim życiu!

Gratuluję. Jesteście wspaniali.

Inga Marczyńska
Wiceprezes Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej
O/Rzeszów

do góry


Dzień Służby Zdrowia

   W naszej szkole tradycją stało się składanie życzeń pracownikom służby zdrowia z okazji ich święta. Dlatego 7 kwietnia 2017 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem udali się do Ośrodka Zdrowia w Olszynach, aby podziękować Pani Doktor, pielęgniarkom, rehabilitantom oraz pracownikom obsługi za ich pracę i pomoc, życząc pomyślności i wytrwałości w pełnieniu tak ważnej misji jaką jest ochrona zdrowia i życia ludzkiego.

Opiekunowie SU

do góry


XXIII Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

   22 marca 2017 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbyło się XXIII Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Uczniowie z naszej szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym i nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu. Odbyła się „Droga Krzyżowa” prowadzona przez Księdza prałata Czesława Paszyńskiego Proboszcza Parafii Narodzenia NMP w Borzęcinie. „W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II” odbył się koncert w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Borzęcinie. W wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Podstawowo - Gimnazjalnych w Łososinie Dolnej obejrzeliśmy koncert „Na zawsze w naszych sercach”. Dokonania uczniów na scenie zostały uwieńczone gromkimi brawami i podziękowaniami ze strony organizatorów spotkania. Na zakończenie spotkania zebrana społeczność szkolna i zaproszeni goście uczestniczyli wspólnie w celebrowanej przez Księdza Biskupa Leszka Leszkiewicza uroczystej Mszy Świętej.

Opiekun SU mgr Halina Duran

do góry


DZIEŃ ORIENTACJI ZAWODOWEJ - OLSZYNY 21.03.2017

„Najdalej zajdzie ten człowiek, który wie dokąd idzie”
Napoleon Bonaparte

Już po raz trzeci w Zespole Szkół w Olszynach odbył się Dzień Orientacji Zawodowej dla uczniów gimnazjum. Jak co roku impreza ta cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony gimnazjalistów jak i szkół średnich. Tym razem gościliśmy przedstawicieli aż 14 szkół z naszego regionu.

Były to następujące placówki:
  • Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Tuchowie
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie
  • Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach
  • V Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie
  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie
  • Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Tarnowie
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku
  • XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie
  • Zespół Szkół Budowlanych w Tarnowie
  • Rzemieślnicza Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Tarnowie
  • Liceum Ogólnokształcące w Bieczu
  • Zespół Szkół Zawodowych w Bieczu
  • Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie

Dzień Orientacji Zawodowej to w naszej szkole działanie o szerokim zasięgu. Staramy się zapewnić uczniom ciekawe formy prezentacji różnych ścieżek zawodowych. W tym roku uzupełnieniem prezentacji informacyjnych poszczególnych szkół były zajęcia warsztatowe dla uczniów.

Klasa III gimnazjum uczestniczyła w edukacyjnej grze „Chłopska szkoła biznesu” prowadzonej przez doradców zawodowych z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie. Uczniowie mogli sprawdzić się jako przyszli przedsiębiorcy i ekonomiści.

Klasa II gimnazjum połączyła przyjemne z pożytecznym uczestnicząc w warsztatach Żyj smacznie i zdrowo prowadzonych przez nauczycieli szkoły gastronomicznej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach. Efekt ich działań był częścią ogólnopolskiego projektu „Żyj smacznie i zdrowo”.

Klasa I gimnazjum odbyła szybki kurs carvingu Estetycznie, zdrowo i kolorowo pod czujnym okiem nauczycieli z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tuchowie.

Przebywający u nas gościnnie uczniowie z gimnazjum w Jodłówce Tuchowskiej pracowali nad dekoracją stołu.

Po raz pierwszy połączyliśmy Dzień Orientacji Zawodowej z działaniami na rzecz osób niepełnosprawnych. Podopieczni Stowarzyszenia Wszystkie Dzieci Nasze Są uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, poznawali smaki i zapachy.

Różnorodność form prezentacji podczas Dnia Orientacji Zawodowej sprawiła, że uczniowie z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem śledzili kolejne oferty. Wśród goszczących u nas przedstawicieli szkół mieliśmy wielu absolwentów naszego gimnazjum i to oni tak naprawdę są dla uczniów głównym źródłem wiedzy o szkole ponadgimnazjalnej. Cieszy nas fakt, że co roku zbieramy bardzo pochlebne opinie o naszych absolwentach. Świadczy to o tym, że Gimnazjum w Olszynach dobrze przygotowuje uczniów do dalszej edukacji i funkcjonowania w innym środowisku.

mgr Bożena Brzęczek

Relacja z imprezy:

http://pogorze24.pl/dzien-orientacji-zawodowej-w-zs-w-olszynach/94762/

do góry


Dzień Matematyki

12 marca w kalendarzu świąt nietypowych figuruje Dzień Matematyki.

Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej dziedziny. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

Inicjatorem święta była w 2007 roku organizacja World Education Games. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem się rozrastał i dzisiaj uczestniczy w nim kilka milionów uczniów z całego świata.

W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 3 tysiące osób z ponad 100 szkół z całej Polski. Rok później było to już ponad 15 tysięcy uczestników i ponad 500 szkół, a w 2016 roku - ponad 25 tysięcy uczniów i ponad 900 placówek. Wiadomo już, że w roku 2017 ustanowione zostały kolejne rekordy.

Nasz szkoła również przyłączyła się do akcji. Z tej okazji w klasach gimnazjalnych został przeprowadzony turniej międzyklasowy pod hasłem „Pieniądze to nie wszystko”. Celem rozgrywek było zainteresowanie uczniów matematyką i pokazanie, że przedmiot ten ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Turniej ten nie miał charakteru testu, a zadania nie wymagały szerokiej wiedzy matematycznej - wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Rozwiązywanie zadań sprawiało przyjemność, lecz nie zabrakło też dreszczyku emocji wynikających z konkurencji.

Klasę I gim. reprezentowali: Anna Cygnar, Adriana Mika, Justyna Starzyk oraz Robert Bąk. W skład zespołu reprezentującego klasę II gimn. weszli: Mateusz Bąk, Konrad Kamiński, Kamil Karaś oraz Bartłomiej Rąpała. Reprezentantki klasy III to: Natalia Bąk, Weronika Bąk, Wiktoria Rąpała i Klaudia Rąpała.

Korzystając z materiałów udostępnionych przez organizatora w formie prezentacji multimedialnej uczniowie zmagali się z zabawnymi oraz poważniejszymi zadaniami - zagadkami, których tematem przewodnim były pieniądze.

Poziom zmagań był niezwykle wyrównany, po rundzie 4 pytań, żadna z drużyn nie popełniła błędu i zgromadziła na koncie komplet punktów. O zwycięstwie zdecydowała runda dodatkowa trybie „kto pierwszy ten lepszy”. I tu jako pierwsi poprawne rozwiązanie podali chłopcy z klasy II gimn - zwyciężając w turnieju.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę.

Szkolnym organizatorem i prowadzącym turniej była mgr Marta Janik - nauczyciel matematyki.

do góry


Wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego
do Izby Regionalnej w Rzepienniku Suchym

   27 lutego 2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Izby Regionalnej „Zapiecek” im. Seweryna Udzieli w Rzepienniku Suchym.
   Celem wycieczki było poznanie historii, tradycji i kultury dawnych mieszkańców naszego regionu. Naszym przewodnikiem była pani Renata Gogola, która w interesujący sposób opowiedziała dzieciom o życiu ludzi w dawnych czasach; jak mieszkali, jakie hodowali zwierzęta, jakich przedmiotów potrzebowali. Obejrzeliśmy wyposażenie kuchni, izby, stare meble, obrazy. Dzieciom bardzo spodobała się kołyska i łóżko z kilkoma poduszkami ułożonymi w stosik. Oglądaliśmy różne rodzaje starych ciężkich żelazek (żadne nie było zasilane prądem), kołowrotek, stroje ludowe, stare buty zrobione ze słomy. Słuchaliśmy opowieści o dawnych sposobach robienia jedzenia. Chłopcy byli zaciekawieni narzędziami rolniczymi takimi jak brony, pługi, żarna. Dzieci z zaciekawieniem oglądały zgromadzone eksponaty, wzbogaciły swoją wiedzę na temat wyposażenia gospodarstwa w sprzęty domowe w dawnych czasach.
   Serdecznie dziękujemy pracownikom GOKu za miłe przyjęcie i ciekawe opowieści.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Pasowanie na czytelnika - 28.02.2017

   Ważnym wydarzeniem uczniów kl. I jest pasowanie na czytelnika. Uroczystość ta odbywa się zwykle w II półroczu, gdy dzieci znają już cały alfabet i potrafią czytać. Podczas spotkania dzieci zapoznane zostały z lokalem biblioteki, zasadami wypożyczania oraz regulaminem bibliotecznym. Wysłuchały także próśb książki oraz złożyły uroczyste przyrzeczenie. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Kopciuszek” przygotowane przez uczniów kl. VI pod kierunkiem pani Barbary Kozioł. Każde dziecko otrzymało pamiątkową zakładkę do książki, a pani wychowawczyni dyplom pasowania na czytelnika dla klasy, który powieszony zostanie na gazetce klasowej.

Zobacz: zdjęcia

bibliotekarz - mgr Bożena Wójcik

do góry


Zabawa choinkowa

   W sobotę 18 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Klasy 1-3 oraz 4-6 bawiły się wraz z wodzirejem, który zapewnił wszystkim świetną zabawę i porwał do tańca nawet tych najbardziej nieśmiałych. W przerwie między zabawami uczniowie mogli zjeść pyszne zapiekanki przygotowane przez rodziców. Zabawa niestety szybko się skończyła, ale mamy nadzieję że za rok będzie równie sympatycznie.

Opiekunowie SU

do góry


Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu

   Dzień Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. 20 stycznia 2017 r. w przedszkolu odbyła się wspaniała impreza. Swoją obecnością zaszczyciła to spotkanie pani wicedyrektor mgr Jadwiga Ryndak. Na wstępie Pani Barbara Wójcik powitała wszystkich gości ciepłymi słowami. Dzieci z grupy 0a i 0b wraz z wychowawczyniami przygotowały piękny program artystyczny. Wnukowie zaprezentowali wiersze, pełne humoru inscenizacje przeplecione piosenkami, utworami muzycznymi z lat 70-tych i dwa tańce: krakowiaka i polkę. Na koniec części artystycznej dzieci zaśpiewały „Sto lat” i wręczyły babciom róże - wyraz wdzięczności. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami przygotowanymi własnoręcznie wraz z życzeniami. Były to piękne krawaty i kolorowe naszyjniki. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa skierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. Wnukowie zasiedli też do stolików. Wtedy rozpoczęła się druga część spotkania, która była wyrazem mocnej więzi jaka łączy wnuków z ich babciami i dziadkami. Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawczynie kl. 0a i 0b

do góry


Kwesta na rzecz WOŚP - 15 I 2017 r.

   W niedzielę 15.01.2017 r. po raz XXV zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wolontariusze wraz z opiekunem SU kwestowali w naszej miejscowości. Każdy z wolontariuszy wstawił się na umówioną godzinę. Po kweście puszki zostały przekazane do sztabu WOŚP, który mieścił się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli tegoroczny finał WOŚP. Szczególne podziękowania kieruję w stronę wolontariuszy naszej szkoły, którzy pomimo mrozu kwestowali do godzin południowych.

Ogólnie zebrana kwota wynosi: 2357,31 zł i 0,17 euro

Zobacz: zdjęcia

Opiekun SU - mgr Halina Duran

do góry


„Europejskie Boże Narodzenie”

   W ramach projektu edukacyjnego realizowanego przez klasę II gimnazjum, dnia 20 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół Publicznych w Olszynach odbyło się „Europejskie Boże Narodzenie”. Uroczystość została podzielona na dwie części. Tematem przewodnim pierwszej części były tradycje obcojęzyczne związane z Bożym Narodzeniem obchodzone w Anglii i Niemczech. Uczniowie przedstawili jak wyglądają przygotowania do świąt poszczególnych krajów, jakie są najpopularniejsze dania i jak obchodzi się te szczególne dni. Wspólnie kolędowaliśmy we wszystkich językach, przygotowane zostały bożonarodzeniowe stoiska z charakterystycznymi dla danego kraju elementami świątecznymi. Na drugą część uroczystości - przedstawienie jasełkowe - zostali zaproszeni m.in. poseł Włodzimierz Bernacki, wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski Marek Karaś, a także rodzice, rada rodziców, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Występ został unowocześniony poprzez elementy teraźniejszości. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy zebrani zostali zaproszeni na wigilijny poczęstunek.

Zobacz: zdjęcia

Katarzyna Dziuban i Julia Juruś z klasy II gim.


Europejskiej Boże Narodzenie w Olszynach 20.12.2016
- reportaż filmowy portalu pogorze24.pl

do góry


Narodowe Czytanie 2016 - uwieńczenie akcji

   Zespół Szkół w Olszynach, jako organizator akcji Narodowe Czytanie, otrzymał specjalne podziękowanie z Kancelarii Prezydenta RP oraz okolicznościowe wydanie „Quo Vadis” z dedykacją Pary Prezydenckiej. Egzemplarz ten jest udostępniony do zobaczenia w bibliotece szkolnej.


Kliknij, aby powiększyć!

mgr Bożena Brzęczek

do góry


Andrzejki

   W dniu 24 listopada w naszej szkole odbyła się Dyskoteka Andrzejkowa. Wszyscy uczniowie bawili się świetnie. Najpierw były wróżby przygotowane przez uczniów a potem tańce. Każda klasa przygotowała po dwie ciekawe wróżby. Wszyscy byli zachwyceni, nawet nauczyciele wzięli udział. Impreza była doskonale przygotowana, a sala ładnie udekorowana. Andrzejki wypadły idealnie.

Zobacz: zdjęcia

Katarzyna Bąk, klasa VI

do góry


Światowy Dzień Pluszowego Misia

   24 listopada świętowaliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia, który w tym roku połączyliśmy z wystawką „Książkowy Miś”. Wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swojego ulubionego pluszaka - Misia, oraz książeczki o misiach. Pani Bibliotekarka opowiedziała dzieciom historię powstania Pluszowego Misia, przeczytała dzieciom bajkę „Złotowłosa i trzy niedźwiedzie”. Dzieci tańczyły wspólnie z misiami do piosenki „Pluszowy Miś”, uczestniczyły w konkursach, opowiadały o swoich pluszakach. Na zakończenie na dzieci czekała słodka niespodzianka. Wszyscy spędzili miło i wesoło czas z misami i kolegami.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Spotkanie autorskie z panią Janiną Rąpałą
w Zespole Szkół Publicznych w Olszynach

   W związku z realizacją zadań wychowawczych szkoły i zadania z zakresu innowacji czytelniczej w dniu 21 listopada 2016 roku odbyło się spotkanie autorskie z panią Janiną Rąpałą, autorką książek i wierszy poświęconych Olszynom i regionowi.

Na spotkanie zaproszono szczególnych Gości, których powitał Pan Dyrektor Zespołu Szkół Stanisław Kozioł.

  • Gość honorowy, Pani Janina Rąpała - autorka wielu książek o Olszynach
  • Dyrektor Biblioteki Gminnej, Pan Piotr Niemiec
  • Pani Kazimiera Solarz z Biblioteki Publicznej w Olszynach
  • Pani Barbara Duran - Prezes Stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci nasze Są”
  • emerytowani nauczyciele, którzy pracowali w naszej szkole: Pani Anna Karaś i Pani Władysława Mikrut,
  • osoby znajome i bliskie dla pani Janiny:
    Pan Czesław Dutka - autor wielu publikacji o Ziemi Rzepiennickiej i historyk, Państwo Helena i Stanisław Piekarzowie, Pani Alfreda Niziołek, Pani Jadwiga Rutkowska oraz Pani Jadwiga Gryboś - córka pani Janiny.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z nauczycielami.

Biografia autorki

   Pani Janina Rąpała - (z domu Słomska) urodziła się w Olszynach w 1934 roku. Uczęszczała do Szkoły Powszechnej (podstawowej) w Olszynach, którą ukończyła w 1949 roku. W 1955 roku wyszła za mąż. Jest matką trójki dzieci: dwóch synów Jerzego i Krzysztofa oraz córki Jadwigi, którzy również uczęszczali do Szkoły Podstawowej w Olszynach. Pracowała w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” - w sklepie w Olszynach, pełniąc funkcję kierowniczki sklepu.

Już od dziecka żywo interesowała się poezją. W wieku 12 lat pisała wiersze, które zostały zauważone, wyróżnione i opublikowane w szkolnej gazecie gorlickiej.

Dopiero prawdziwa przygoda z pisaniem dla pani Janiny zaczęła się po przejściu na emeryturę i po śmierci męża.

Jej twórczość jest bogata - to około 150 wierszy - czyli sześć tomików wierszy i sześć pozycji książkowych o Olszynach.

Oto ich tytuły:
  • „Moja wieś Olszyny”
  • „Jest taka gmina Rzepiennik”
  • „Wieś figur i krzyży”
  • „Parafia i kościół w Olszynach”
  • „Olszyny - stulecie parafii”
  • „Ks. Mieczysław Tokarczyk”
  • „Olszyniacy. Biografie niezwykłych ludzi ubiegłego stulecia”
  • „Wiersze i ballady”
  • „Okruchy życia”
  • „Wokół nas”
  • „Na Stolicy Piotrowej”
  • „Idźmy z nadzieją”
  • „Wiersze wybrane”

W jej twórczości wyczuwamy ogromną miłość do stron rodzinnych, do olszyńskiej ziemi - np. tak często przywoływany przez poetkę „lasek szaloski”. Z wierszy bije ogromny patriotyzm. Utwory w większości stanowią wspomnienia z dzieciństwa, z młodości i lat dojrzałych, przeżytych właśnie tu, wśród „olszyniaków”.

Do najpiękniejszych książek należy zbiorek poezji zatytułowany „Wiersze wybrane” Libusza 2012. To zbiorek fantastyczny, który czyta się z łezką w oku, z podtytułami: „Radość życia”, „Cztery pory roku”, „Z tamtych lat”, „O nich się pamięta”.

Okładkę do tego wzruszającego, a zarazem przepięknego tomiku zaprojektowała pani Krystyna Skowronek - pani profesor ucząca plastyki w Liceum w Bieczu. Całe przesłanie zawarte zostało w słowach zamieszczonych na okładce:

„Wiersze wybrane - po ludzku najprościej, o wszystkim co ludzkie, o miłości i szczęściu, do swojej wioski i miasta, do rodziny, kraju i przyrody, o miłości do ziemi i niezwykłych, prostych, dobrych ludziach, o kościele i świętych, o Bogu i wierze”.

Ostatnią wydaną w 2016 roku książką pani Janiny są „Olszyniacy. Biografie niezwykłych ludzi ubiegłego stulecia”. W posłowiu czytamy - „(...) to krótkie biografie osób żyjących w ubiegłym stuleciu, częściowo znanych autorce, którzy swą pracą, talentem czy walecznością zasłużyły na pamięć”.

   Pani Janina otrzymała wiele pochwał i podziękowań za swą twórczość od rodaków, księży, misjonarzy, a nawet do Ojca Świętego Jana Pawła II.

Autorka jest członkiem Klubu Inteligencji Twórców w Bieczu i należy do Związku Literatów w Krośnie. Jest zapraszana na spotkania autorskie z dziećmi szkolnymi i bierze udział w wernisażach w Bieczu.
/źródło: książki pani Janiny/

Część artystyczną przygotowali nauczyciele i uczniowie zespołu szkół, na co złożyły się właśnie wiersze, legendy i opowiastki oraz opowiadanie gwarowe.

Uczennice gimnazjum - z klasy III i I zaprezentowały następujące wiersze pani Janiny: „Można pomarzyć”, „Wspomnienia”, „Znów minął rok”, „Pozdrowienia Ziemi”.

Klasa VI przedstawiła wiązankę poezji dla pani Janiny, a następnie Kacper zaśpiewał do wiersza o śmierci partyzantów w Dąbrach, piosenkę patriotyczną.

Na wiązankę poetycką złożyły się utwory: „Wspomnienie młodych lat”, „To lubię”, „Trzeba siać”, „Wiosna”, „Lato”, „Jesień”, „Zima”, „Kościółek świętego Jana”, „Jan Paweł II”, „Zaduszki”, „Tuchowska Madonna”, „Pozostali w lesie”, „Współczesna wieś”, „Dzień seniora”.

Legendy i opowiastki: „Legenda o zapadłej karczmie w Rzepienniku Biskupim”, „Czy koło kościółka świętego Jana straszyło” oraz „Opowiadanie o figurze św. Michała” wykonali uczniowie z kl. II i I gimnazjum. Z kolei zadawano autorce pytania.

Następnie głos zabrała autorka - pani Janina, która odczytała specjalnie na tę okazję napisany dla uczniów wiersz.

Głos zabierali również Goście. Pierwszym był Pan Czesław Dutka, który odnosząc się do twórczości autorki w bardzo pięknych słowach opisał poezję Pani Janiny, cytując fragmenty najpiękniejszych wierszy.

Przemawiał również pan Piotr Niemiec, który dodatkowo odczytał List z gratulacjami od Wójta naszej gminy, pana Marka Karasia.

   Na zakończenie nauczyciele i uczniowie złożyli na ręce pisarki szczere podziękowania wraz z życzeniami długich lat w zdrowiu i w nieustającej wenie twórczej.

Dzięki dzisiejszemu spotkaniu, można było przeżyć drżenie serca podczas pięknych chwil z poezją o naszej małej ojczyźnie, o naszych kochanych Olszynach, tak wspaniale zilustrowanych w zbiorkach autorki.

Spotkanie zakończyło się „sympatyczną herbatką” w szkolnej bibliotece.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy:
mgr Barbara Kozioł - nauczyciel-polonista
oraz pani bibliotekarz mgr Bożena Wójcik.

do góry


Wyśpiewajmy niepodległość!!!

   Ojczyzna to wielkie słowo, pisało o niej wielu wybitnych pisarzy i poetów, śpiewało wielu pieśniarzy. Każdy z nich innymi słowy ogarniał dziejące się wydarzenia. Jedni sławili piękno jej krajobrazów, inni zachwycali się bohaterstwem ludu czy wreszcie niepowtarzalnością języka i kulturą. Ale wszyscy zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była zawsze wolna, piękna i lepsza. My również tym pragnieniem połączeni, o Ojczyźnie naszej mówiliśmy i śpiewaliśmy.
   10 listopada, po raz pierwszy, z inicjatywy Pani Bożeny Mężyk zorganizowaliśmy nietypową akademię. Tym razem, każdy, kto był na sali mógł poczuć się współtwórcą i uczestnikiem spotkania.
Piękno Ojczyzny i trudy odzyskania niepodległości opisane w poezji zaprezentowali nam:
  • Karolina Niziołek - z utworem Jana Lechonia 11 listopada
  • Aleksandra Dziuban - Juliusza Słowackiego Hymn Bogurodzica
  • Weronika Bąk i Wiktoria Rąpała w wierszu Rzadko na moich wargach Jana Kasprowicza
  • Katarzyna Dziuban z utworem Matka partyzanta Marii Kozaczkowej
  • Aleksander Mika i Mateusz Dziuban w wierszu Kto ty jesteś...
  • Monika Niziołek z utworem Pieśń o żołnierzach z Westerplatte Konstantego Gałczyńskiego
  • Natalia Mężyk w wierszu Synkowie moi Jerzego Żuławskiego
  • Iwona Piekarz z utworem Bagnet na broń Władysława Broniewskiego
  • Konrad Kamiński w utworze Żołnierz polski Władysława Broniewskiego
  • Adam Rąpała w wierszu Ignacego Krasickiego „Hymn do miłości ojczyzny...”
  • Aleksandra Walaszek w wierszu Wisławy Szymborskiej Gawęda o miłości ziemi ojczystej
   Poezji towarzyszyły utwory muzyczne, niektóre dobrze znane inne zapomniane, dlatego zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego śpiewania.
Wyśpiewać Niepodległość pomogli nam:
  • Justyna Rąpała w utworze Ojczyzno ma...
  • Pani Bożena Mężyk w pieśni Modlitwa obozowa
  • Kacper Brzęczek w pieśni Dziś idę walczyć mamo...
  • Dzieci z oddziału przedszkolnego w piosence Płynie Wisła płynie...
  • Nikola Osika w utworze Wojenko, Wojenko...
  • Adrian Bąk w piosence Przybyli ułani pod okienko
  • Chór szkolny zaśpiewał pieśń Legiony
  • Katarzyna Bąk w utworze Rozkwitały pąki białych róż...
  • Pani Marta Janik w utworze Deszcz jesienny
  • Panie ze stowarzyszenia MY KOBIETY w utworze O mój rozmarynie
  • Natalia Wantuch w utworze Polskie kwiaty
   Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani zostali poczęstowani specjalnymi Niepodległościowymi Ciasteczkami. W opinii uczniów i Gości, spotkanie było bardzo udane. Mamy nadzieję, ze wspólne, patriotyczne śpiewanie stanie się nasza tradycją.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek

do góry


PLAKATY PROMUJĄCE CZYTELNICTWO

   „Lubić czytanie - to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zamieniać na godziny radości”
   W październiku uczniowie kl. IV-VI i I-III gimnazjum wraz z wychowawcami na godzinie wychowawczej przygotowali plakaty promujące czytelnictwo, zachęcające do czytania książek, lektur. Prace te powstały w ramach realizacji innowacji czytelniczej „Fascynujący świat książek”.

Organizatorzy

do góry


Sprawozdanie z Dnia Patrona

   W miniony poniedziałek, a dokładnie dnia 17 października 2016 roku w Zespole Szkół w Olszynach odbyła się uroczystość związana z obchodami Dnia Patrona naszej szkoły - Jana Pawła II.
   Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:00 Mszą Świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynach, której przewodził ksiądz Proboszcz oraz księża, którzy przyjechali do nas z Warszawy i Krakowa. Po zakończeniu Mszy Świętej cała szkolna społeczność oraz zaproszeni goście przemaszerowali pod budynek szkoły, gdzie ksiądz Proboszcz poświęcił nową figurę Jana Pawła II. Po krótkiej modlitwie przenieśliśmy się na pięknie udekorowaną halę sportową, aby rozpocząć akademię. Po odśpiewaniu hymnu Szkół im. Jana Pawła II Pan Dyrektor przywitał szczególnych Gości w osobach: Pana Wójta Marka Karasia, przewodniczącego rady gminy Pana Zbigniewa Bajorka, Ks. Proboszcza Dariusza Nawalańca, prodziekana Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie ks. dr hab. Marka Kluza, ks. dr Józefa Młyńskiego - wykładowcę na Uniwersytecie Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Na uroczystość przybyli radni Olszyn, Pan sołtys, przedstawiciele stowarzyszeń, straży pożarnej, nauczyciele i pracownicy szkoły, nauczyciele emeryci, rodzice oraz wszyscy uczniowie.Po krótkim przemówieniu, wysłuchaliśmy wykładu na temat wartości uznawanych przez naszego patrona, które my jako uczniowie szkoły imienia Jana Pawła II powinniśmy codziennie pielęgnować i naszym życiem dawać ich świadectwo. Wykład ten przygotował ksiądz doktor Józef Młyński. Następnie uczniowie mieli możliwość zaprezentowania przygotowanej części artystycznej. Recytowano piękne wiersze, a szkolny chór uświetniał swym śpiewem całą uroczystość. Wzniosły charakter chwili, którą mieliśmy przyjemność wspólnie przeżywać nadali nasi szkolni soliści, odśpiewując piękne pieśni religijne. Uczniowie gimnazjum przygotowali także przepiękną scenkę artystyczną „Ballada o Krzyżu”. Na koniec, aby podtrzymać tradycję, wszyscy goście i uczniowie całej szkoły zostali zaproszeni na przepyszne kremówki.
   Podsumowując, moim zdaniem cała uroczystość przebiegła w bardzo podniosłym stylu. Wydarzenie to w należyty sposób uczciło pamięć o naszym Świętym Patronie.

Zobacz: zdjęcia

Aleksandra Walaszek
Klasa III gimnazjum


Dzień Patrona w Zespole Szkół w Olszynach
- wideoreportaż portalu pogorze24.pl

do góry


Uroczystość w Dąbrach

   16 października 2016 r. odbyła się w Dąbrach uroczystość patriotyczno - religijna upamiętniająca 72 rocznicę akcji „BURZA WALKI ODDZIAŁU REGINA II” - Batalionu Barbara 16 Pułku Armii Krajowej.
   O godzinie 11.00 odprawiona została msza święta w intencji poległych, a po nabożeństwie odbyła się druga część uroczystości pod pomnikiem, gdzie złożone zostały wieńce i kwiaty.
Patronat nad uroczystościami objął Starosta Powiatu Tarnowskiego.
   W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządów, kombatanci, jednostki OSP, drużyny harcerskie, przedstawiciele szkół. Naszą szkołę reprezentowali przedstawiciele Pocztu Sztandarowego, delegacja uczniów i opiekun SU oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Zobacz: zdjęcia

Opiekun SU - mgr Halina Duran


Uczcili pamięć poległych Partyzantów - Dąbry 2016
- wideoreportaż portalu pogorze24.pl

do góry


XVI Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II

   W czwartek 13 października 2016 roku odbyła się XVI Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II, w której uczniowie 3 gimnazjum oraz chętne osoby z Olszyn miały przyjemność uczestniczyć. Cała ta uroczystość, w tym roku głosiła hasło „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.
   Spod szkoły wyjechaliśmy o godz. 5:00, a w Częstochowie byliśmy już ok. godz. 10:00, po czym udaliśmy się na Jasną Górę. Kiedy zaszliśmy na plac, ujrzeliśmy tłumy ludzi, przede wszystkim młodzieży. Wszyscy ci, którzy przyjechali tego dnia do Częstochowy stanowili ważny człon całej pielgrzymki. Wszyscy uczyliśmy się przecież w szkołach pod patronatem Świętego Jana Pawła II. Każdy znalazł miejsce, gdzie mógł rozłożyć swoje krzesełka, karimaty i z niecierpliwieniem czekaliśmy na Mszę Świętą, która zaczęła się o godz. 11:00 pod przewodnictwem księdza Biskupa Henryka Tomasika. Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się na zwiedzanie Sanktuarium i okolic oraz zakupić pamiątki dla siebie i bliskich. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Centrum Jana Pawła II w Krakowie.
   Wracając, nie obeszło się bez śpiewów w autobusie i postoju w McDonald's. Do Olszyn wróciliśmy o godz. 20:00, skąd każdy zmęczony, wyczerpany pięciogodzinną jazdą, ale i zadowolony z wycieczki powrócił do domu.

Zobacz: zdjęcia

Aleksandra Walaszek - kl. III gim.

do góry


Ślubowanie klasy pierwszej

   6 października 2016 r. odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości - pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny i złożyć uroczystą przysięgę na sztandar szkoły.

Całości przyglądali się rodzice oraz zaproszeni goście.

Aktu pasowania na ucznia dokonał dyrektor szkoły - mgr inż. Stanisław Kozioł. Uczniowie otrzymali pamiątkowy „Akt Pasowania na Ucznia”, drobne upominki od starszych kolegów i koleżanek z klasy II.

   Po głównej uroczystości odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
   Przed maluchami wiele trudu w osiągnięciu wiedzy. Życzę wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy I - mgr Halina Duran

do góry


VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

   30 września obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy Święto Tabliczki Mnożenia. Zorganizowano je w ramach obchodów VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja edukacyjna, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
   Główne motto akcji „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają” przyciąga społeczności na całym świecie. Szkoły z Polski, Rosji, USA, Kolumbii, Tajlandii i wielu innych krajów - przygotowują się przez tydzień do głównego dnia obchodów Święta Tabliczki Mnożenia.

   W naszej szkole również od poniedziałku 26.09 - 29.09.2016 r. trwał etap wprowadzający pod hasłem „Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia!”. Na początku każdej lekcji matematyki uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum, rozwiązywali łamigłówki i karty pracy dotyczące tabliczki mnożenia; na przerwach podczas „Matematycznych spacerów” mogli wzajemnie zadawać sobie pytania z tabliczki mnożenia - korzystając z zagadek porozwieszanych w różnych miejscach w szkole. Na zajęciach świetlicowych dzieci z klas młodszych wykonały plakaty, związane tematycznie z akcją. Również wychowawcy na godzinach z wychowawcą proponowali gry i zabawy związane z tabliczką mnożenia np. domino matematyczne. Uczennice kl. I gim. wykonały plakat z hasłami ułatwiającymi zapamiętanie trudnych przykładów mnożenia.

   Wszystkie te działania prowadzone były po to, aby 30 września egzamin zdać śpiewająco i zdobyć tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.

   Dzień 30 września rozpoczęliśmy apelem, na zakończenie którego Pan dyrektor wypowiedział formułę „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia uważam za otwarty”.

   Egzamin z tabliczki mnożenia przeprowadzony był przez 18 Egzaminatorów MT (uczniów klas III SP, IV-VI SP i I-II gimnazjum) pracujących w 6 komisjach egzaminacyjnych. Egzamin odbywał się na sali gimnastycznej. Każda z klas IV-VI SP i I-III gimnazjum miała wyznaczony stolik przy którym zasiadała komisja. W jej skład weszło 3 egzaminatorów z klasy rocznikowo młodszej, w myśl hasła przewodniego „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Komisje zaopatrzone zostały w losy z tabliczką mnożenia. Egzamin odbywał się w formie pisemnej. Uczeń przystępujący do egzaminu wybierał los z koszyczka i czekał na sygnał do rozpoczęcia, po którym egzaminator odmierzał czas - 3 minuty. W tym czasie należało pisemnie odpowiedzieć na 5 pytań.

   Również rodzice odwiedzający w tym dniu szkołę, mieli możliwość pochwalić się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia. W skład komisji egzaminującej osoby dorosłe weszli uczniowie kl. III gim.
   Tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” i imienną legitymację EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA zdobyło 116 uczniów (49 - szkoła podstawowa, 67 - gimnazjum) i 17 osób dorosłych.

   Nie zabrakło również zabaw sportowo-tabliczkowych. Na lekcji wychowania fizycznego przeprowadzono gry „Królowa skakanki” oraz „Piłkarz matematyk”.
   Akcja przebiegała w miłej atmosferze, uczniowie z wielkim przejęciem przystępowali do egzaminu i z dumą odbierali certyfikaty MT EXPERT.

   Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom.

Zobacz: zdjęcia

Nauczyciele matematyki
koordynujący przygotowania
i przebieg akcji

do góry


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

   W dniu 16 września 2016 roku odbyły się w naszej szkole wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Po zaproponowaniu kandydatów (a było ich osiemnastu) z każdej klasy, opiekunowie SU przygotowali karty wyborcze z listą kandydatów. Udając się do komisji wyborczej, w której zasiedli losowo wybrani przedstawiciele każdej klasy, uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum przystąpili do głosowania podczas przerwy o godzinie 11:35. Każdy uczeń, który miał przy sobie legitymację szkolną, miał możliwość oddania swojego głosu na kandydata, którego popierał. Frekwencja wyniosła 64%. Znaczącą liczbą głosów wygrała uczennica klasy III gimnazjum Aleksandra Walaszek, a jej zastępcą została Patrycja Ryndak z klasy I gimnazjum - serdecznie gratulujemy!;

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie SU
mgr Halina Duran
mgr Jolanta Lenard-Mosoń

do góry


Narodowe Czytanie - Olszyny 2 września 2016

   Kolejna, trzecia edycja Narodowego Czytania w naszej szkole już za nami. Jak co roku przygotowaliśmy tematyczną oprawę spotkania. W działania zaangażowała się również Gminna Biblioteka Publiczna, Filia w Olszynach. Pani bibliotekarka Joanna Mikrut, przygotowała tematyczną gazetkę poświęconą Sienkiewiczowi oraz stoisko z książkami tego autora. Jak co roku uczniowie i goście mogli opieczętować swoje egzemplarze Quo vadis, pieczęcią, którą otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP. Po spotkaniu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki z cytatami z lektury oraz pamiątkową pieczęcią. Chętni uczniowie napisali test, ze znajomości wysłuchanych fr. Quo vadis.
13 uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki otrzymało bilety do Kina za Rogiem.

Tradycyjnie, spotkanie rozpoczął Pan Dyrektor Stanisław Kozioł, który przeczytał List Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W tegorocznej edycji Narodowego Czytania mogliśmy posłuchać:

  • Pana Marka Karasia, Wójta Gminy Rzepiennik Strzyżewski
  • Pana Stanisława Kozioła, Dyrektora ZSP w Olszynach
  • Pana Piotra Niemca, Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej
  • Pana Teofila Bąka, Sołtysa Olszyn
  • Pana prof. Augustyna Miki, autora publikacji o przeszłości Rzepiennika
  • Pani Anny Roman, animatorki kultury z Gminnego Ośrodka Kultury
  • Pani Teresy Buzowskiej, pielęgniarki środowiskowej z Olszyn
  • Pani Kingi Bęben, wiceprezes Stowarzyszenia Wszystkie Dzieci Nasze Są
  • Pani Anny Ryndak, Przewodniczącej Rady Rodziców przy ZSP w Olszynach
  • Przedstawicieli Grona Pedagogicznego w ZSP w Olszynach: Pani Marty Janik, Pani Marty Gogoli, Pani Bożeny Mężyk, Pani Barbary Kozioł
  • Absolwentów naszej szkoły: Dariusza Buzowskiego, Justyny Bąk
  • Uczniów naszej szkoły, laureatów ubiegłorocznego Konkursu Pięknego Czytania: Pawła Smalarza, Moniki Niziołek, Natalii Mężyk, Weroniki Bąk, Konrada Kamińskiego, Natalii Sabat, Karoliny Niziołek, Aleksandry Walaszek
   Mamy nadzieję, że ta piękna tradycja będzie w kolejnych latach przyciągać coraz więcej czytających i słuchaczy. Liczymy, że z czasem na sali zobaczymy nie tylko zaproszonych gości i uczniów, ale również Rodziców i mieszkańców Olszyn.
   Bo przecież, jak mawiał Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek
Koordynator akcji

do góry



© 2006-2023 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk